Hazır aklımdayken…

Bol keseden sallayayım dedim.

Yolunu Bulmak

Pek fazla blog takip etmiyorum. Ancak aklıma geldikçe Ferruh Mavituna‘nın yazılarını okuyorum. Adam hakkaten güzel tavsiyelerde bulunuyor. Vaktiyle okuduğum bir yazısında Dilbert’in yaratıcısı Scott Adams’ın bir yazısına link vermişti. Klasik kariyer yolları taştan minvalinde bir yazı. İlgi çekici olan ise aranan adam olmak için en iyi olmak yerine daha garanti ve kolay bir yol önermesi.

Adams diyor ki, bir işte dünyanın en iyilerinden olmak muhtemelen başarılamayacak kadar zor bir uğraştır. Bunun yerine iki ya da daha çok konuda en iyi %25 içinde bulunmanız tek konuda en iyi olmanıza benzer bir etki yaratacaktır.

Farzedelim X konusunda dünyadaki (ya da ülkenizdeki, şehrinizdeki vs.) 1 numaralı adam oldunuz. İşler yolunda giderken birden uzmanı olduğunuz sektör değerini yitirmeye başlayabilir veya çok parlak bir genç sizin seviyenize hızla yükselebilir. Kısacası risk altındasınız, şahken vezir oradan da nazır statüsüne gerilemeniz çok olası.

Buna karşılık Y ve Z konusunda “yeterince” iyi olursanız hem sektörler arası hareket kabiliyetiniz yüksek olur hem de bu konuları iyi kombine ederek nadir adamlardan biri haline gelirsiniz. Tabi burada Y ve Z konularının herkes tarafından bilinen (ya da bilinmesi gerektiği düşünülen) şeyler olmaması gerekli. “Yabancı dilim var çok da iyi bilgisayar kullanıyorum (o ne demekse artık)” dediğinizde tüm kapılar ardına kadar açılmayacaktır emin olun. “İyi bir inşaat mühendisiyim ve Arapça konuşabiliyorum” dediğiniz vakit hiç ummadığınız kadar ilgi görebilirsiniz. Bu ikisini yapabilmek, bulunduğunuz ortamdaki en iyi inşaat mühendisi olmanızdan ya da en düzgün Arapça konuşan kişi olmanızdan daha kolay ve işlevsel olacaktır. Her ne kadar ecnebilerin jack of all trades, master of none (wtf?!) dedikleri türden adam olmak genellikle hoş görülmese de doğru bir şekilde yapıldığında etkisi yıkıcı olabilir.

Yani olay, lazım olanı ve az bulunanı belirlemekte.

Harika laf salatası yaptım, siz en iyisi yukardaki bağlantıdan Adams’ın yazısını okuyun.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: