Hazır aklımdayken…

Bol keseden sallayayım dedim.

Firefox ve Eklentileri

Firefox’un tarayıcı piyasasına girdikten kısa süre sonra IE’nin başını ağrıtmasının en önemli nedenlerinden biri sahip olduğu geniş eklenti listesi. Benim de vazgeçemediğim, formattan sonraki ilk 10 dakika içinde kurduğum birkaç eklenti var:

Adblock Plus

Adblock Plus, sitelerdeki reklamları görmemenizi sağlayan bir eklenti. Kurduktan sonra bir listeye abone oluyorsunuz ve ziyaret ettiğiniz sitelerdeki bol renkli, kıpraşmalı, hoplamalı zıplamalı reklamları unutuyorsunuz. Reklamlar efendi gibi olduğu yerde dursaydı, iki satır yazı okuyalım derken “omg sitemizi ziyaret eden 1.000.000’uncu kişi olduğunuzdan dolar milyoneri yapacaz sizi” şeklinde kafa ütülemeseydi biz de muhtaç kalmazdık bu tip eklentilere.

FoxyTunes

Kullandığınız medya oynatıcıya erişiminizi sağlayan bir eklenti. Tarayıcının en alt kısmındaki bara yerleşiyor, ekstra bir yer kaplama durumu yok yani. Müzik dinlerken Youtube’dan video açtığınızda müziği otomatik olarak durdurmak gibi bir olayı da var.

IE Tab 2

Bazen web sayfaları IE standartlarına göre tasarlanmış oluyor ve Firefox’ta yamulabiliyor. Bu durumda IE’yi açıp aynı sayfaya gitmektense bu eklenti sayesinde bir tıkla sayfayı Firefox içinde IE’deymiş gibi açabiliyorsunuz. Eskiden bu sorunla sıklıkla karşılaştığımdan benim için vazgeçilmez bir eklentiydi ancak son zamanlarda nadiren kullanıyorum.

Read It Later

Geldik benim favori eklentime. RIL sayesinde bulunduğunuz sitenin adresini tek tıkla “okunacaklar listesine” kaydedebiliyorsunuz. Mantık basit, eklenti yer imleri altında kendine ait bir yer ayırıyor ve seçtiğiniz siteleri buraya ekliyor. Ayrıca kendi üzerinden kaydettiğiniz sitelere hızlıca erişebiliyor, isterseniz not alıp etiketleyebiliyorsunuz. Üye olursanız eklediğiniz sitelere her yerden erişebiliyorsunuz. Format öncesi bookmarklarını yedeklemeyi unutan ve nette bir şeyler araştırırken “he dur bakarım şuna da bi ara” diyen benim gibiler için RIL adeta Deus Ex Machina.

Firefox güzel, Firefox datlı.

2013 yılından gelen edit: Firefox mu kalmış aga, yıllardır hastasıyık Chrome’un.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: