Hazır aklımdayken…

Bol keseden sallayayım dedim.

#diren

Harika bir şey oldu. Başlangıcından bu yana neredeyse 3 hafta olacak ama ben hala düşündükçe şaşırmadan edemiyorum. 26 yıllık ömrümün gördüğüm en güzel eylemlerine sahne oldu Türkiye. İlk kez insanlar ideolojik görüşlerini bir yana bırakıp özgürlüklerini savunmak için birleşti.

Gezi parkı ile başlayan olayların geldiği nokta açık ve nettir ki üvey evlat muamelesi gören bir kesimin (ki sayıca azımsanacak bir kesim değil bu) ve bu muameleye maruz kalmamasına rağmen bundan rahatsızlık duyan “insanların” söz hakkı talebidir. Yediğine içtiğine, izlediği diziye, sevgilisiyle ilişkisine, kaç çocuk sahibi olması gerektiğine, kürtaj hakkına, eylem hakkına, eğitim hakkına karışılmasından nihayet gına geldi insanların. Her şeye burnunu sokan sevimsiz uzak akrabalara benzeyen tavırlarıyla başbakan getirdi olayları bu noktaya.

Bu olaylar bir ilktir çünkü Türk medyası, belki de tarihinde ilk kez olayları saptırmayı becerememiştir. Kafalarda direnişle ilgili soru işaretleri oluşturarak kırmak amacıyla yapılan her yalan haberin hemen arkasından delilleriyle işin aslı ortaya çıktı. Ve ben şimdiye kadar medya yoluyla ne kadar çok olayda yanıltılmış olabileceğimi düşündüm. Uzun bir zamandır bu şüpheyi taşıdığım için medyayı uzaktan takip etme kararımın ne denli yerinde olduğunu gördüm.

Devlet babanın çocuklarına yaptıkları en nazik tabirle hayal kırıklığı olmuştur. Devletin görmemezlikten gelme olarak başlayan tavrı şiddet uygulama, aşağılama, ardından çamur atma, tekrar şiddet uygulama, tehdit, şiddet yok artık dedikten 2 saat sonra tekrar şiddet uygulama şeklinde devam etti. Sandı ki eski usul baskıcılıkla çözer bu işi de. Olmadı, yemedi bu sefer. Örgütlü bir hareket olmamasına, belirli bir lideri olmamasına rağmen direnişte en ufak bir zayıflama yaşanmadı.

Yazılacak çok şey, izlenecek çok video, incelenecek çok fotoğraf, dinlenecek çok şarkı, gülünecek çok duvar yazısı var. Umuyorum ki olaylar yatışınca kapsamlı bir sitede tüm bu materyaller gelecek nesillere sunulacaktır. Ağızlarından köpükler saçarak kendi halkına düşmanca sözler sarf edenler tarihe düşülecektir. Bu sefer unutmayacak halk.Image

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: