Hazır aklımdayken…

Bol keseden sallayayım dedim.

Ray Bradbury Anısına

Distopia temasını seven biri olarak Fahrenheit 451‘in benim için yeri ayrıdır. Geçen sene bir gazetenin kitap ekini karıştırırken Ray Bradbury‘nin vefat ettiğini okuduğumda doğru zamanda yanlış haberi almış bulundum (benzer hissiyatı askerdeyken metal müzikle zerre alakası olmayan bir arkadaşın gazetedeki “Slayer grubunun gitaristi Jeff Hanneman deri hastalığına yakalanıp öldü” haberini sesli okumasıyla yaşamıştım). Fahrenheit 451’i 2-3 defa okumama rağmen Bradbury’nin diğer kitaplarını okumadığımı ve çok şey kaçırıyor olabileceğimi düşünerek Resimli Adam ve Mars Yıllıkları kitaplarını aldım. Her iki kitap da kısa hikayelerden oluşuyor ve hikayeler birbirleriyle ilişkili. Hatta her iki kitapta da bulunan bir ortak hikaye de mevcut. Resimli Adam’daki hikayeler daha ziyade gerilim tadı verirken Mars Yıllıkları’ndaki genel atmosfer umutsuzluk olarak nitelendirilebilir.

Ben, bir eserin diğer bir eserdeki olaylara yaptığı göndermelerden ve olayların öncesi ya da sonrası hakkında yaptığı kısa açıklamalardan büyük zevk alırım. Bu iki kitapta buna neredeyse her hikayede rastlanıyor. Örneğin Mars Yıllıkları’nda Mars’ı ağaçlandırma derdine düşmüş ilk Mars ziyaretçilerden birinden ve ektiği tohumların ilk yağmurlarla birlikte saatler içinde asırlık ağaçlara dönüşmesinden bahsediliyor. Resimli Adam’da ise hikayelerden biri sürekli yağmur yağan, kalın bir bitki örtüsüyle örtülü ve bitkilerin görülebilir hızlarda yeşerip, çoğalıp, öldüğü bir Mars’ta geçiyor.

Açıkcası her iki kitaptan da Fahrenheit 451’den aldığım hazzı alamadım. Pek hikaye seven biri olmamam bunda etkili olmuştur muhtemelen. Yine de iki kitabın sürekli birbirine göz kırpması ve hikayelerin insan davranışları üzerine temellendirilmiş olması okumaktan zevk almamı sağladı. Özellikle Mars Yıllıkları bilimkurgudan ziyade sosyoloji kitabı olarak değerlendirilerek okunmalı.

Dileyelim de gelecek O’nun tahminlerinden daha iyi çıksın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: