Hazır aklımdayken…

Bol keseden sallayayım dedim.

Bir Ayağı Çukurda Teknolojiyi Diriltme Çabaları

Çalışan şeyi atamamak gibi kötü bir huyum olduğundan evde senelerdir kullanılmayan fakat istense çalıştırılabilecek zibilyon tane donanım var. Bunlar arasında;

 • AMD Athlon 3000+, ATI Radeon 9600, 2x512MB 166MHz DDR(2?) Ram, 160GB HDD, MSI K8N Neo2 Platinium anakart, disket sürücü, LG DVD-ROM sürücü, LG 52x32x52 CD-Writer, 400W PSU özelliklerine sahip masaüstü PC
 • Panasonic KXP-1150 nokta vuruşlu yazıcı
 • HP 3550 deskjet yazıcı
 • Mustek ScanExpress 1200UB Plus tarayıcı
 • Creative 2+1 ses sistemi
 • Thomson (Alcatel) SpeedTouch 330 USB ADSL modem
 • 2 adet 56K fax modem
 • Pentium 120 CPU ve fanı (yuh)
 • 8x Mitsumi CD-ROM sürücü (oeh)
 • Bilimum adaptör, kablo, ıvır zıvır

Bu listedekilerden Mustek Scanexpress 1200UB Plus tarayıcıyı 2002 senesinde Kadıköy Yazıcıoğlu’ndaki Gold Bilgisayar’dan o zamanın parası ile 49.000.000 TL karşılığında (kesin bilgi, fişini geçen sene attım) satın almıştım. İlk defa tarayıcı ile karşılaşan benim için inanılmaz bir üründü, yanında gelen OCR yazılımıyla ansiklopedilerden tarattığım metinleri çok kısa süre içinde Word’e aktarabiliyordum. O zamanlar ne Google şimdiki kadar gelişkindi, ne Wikipedia vardı ne de internet üzerinden başvurabileceğiniz adam gibi bir kaynak bulunabiliyordu.Haliyle araştırma ödevi yapılacaksa başvurulacak kaynak ansiklopedilerdi. Şimdiki gibi Wikipedia’dan kopyala yapıştır yapma imkanımız yoktu. BEN BÖYLE BİR ÇAĞDA ÖĞRENCİ OLDUM LAN!!!

Ehm neyse konumuza dönelim. Çok uzun yıllar kendisinden yararlandığım tarayıcım geçen zamanla birlikte pek de kullanmadığım ama ne zaman işe yarayacağı da belli olmadığı için evde yer işgal etmek için yeterli sebebe sahip bir donanım halini aldı. 2011 yılında satın aldığım tarayıcı+yazıcı özellikli cihazdan sonra kendisinin “ne zaman işe yarayacağı belli olmaz” bahanesi de ortadan kalktı. Tüm bunların üstüne Mustek firması WinXP’den sonrası için destek vermediği için evdeki Win7 makinalarda kullanılamaz oldu. Kısacası yaklaşık 10 senelik kullanım süresinin sonunda teoride “hala kullanılabilir” fakat pratikte “saçmalamayınız” bir cihaz haline geldi. Kendisinin pek çok lise ödevimde emeği olduğundan şimdiki haline baktıkça içim parçalanıyor.

Yakın zamanda kendisiyle aynı kaderi paylaşmak zorunda kalan 2005 doğum tarihli masaüstü bilgisayarımı gecenin bir vakti monitöre bağlayıp içinde neler kladığına baktım. Üstüne “lan ben buna linux kursam aslında gayet kullanılır” mantığıyla formatlayıp Linux Mint 15 kurdum. Hazır bunları yapmışken bir de şu tarayıcıyı canlandırayım dedim. Ubuntu forumlarında birisi bu tarayıcıyı nasıl çalıştırdığını yazmış. Verdiğim linkte net bir şekilde yapılacaklar anlatıldığı için burada bunları tekrar etmeyeceğim. Sadece benim yaşadığım durumda ilk önce “sane” paketinin kurulması ve sonrasında “/usr/share/sane” dizini altında “/gt68xx” klasörünün oluşturulması gerektiğini aktarabilirim. Bu dediklerimi yaptıktan sonra forumda anlatılanları aynen uygulayarak tarayıcı eski başarı dolu günlerine geri dönebiliyor. Bir de “xsane” paketini kurarsanız aşırı detaylı bir tarayıcı arayüzüne erişebiliyorsunuz. Yine de “Simple Scan” bence yeterli bir arayüz.

Hemen 1-2 dosya ile tarayıcıyı test ettim. Aşağıda beyaz A4 kağıdın taratılmış hali vaziyetin özetini veriyor.

Mustek 1200UB Plus

Thumbnail’den de anlaşılacağı üzere dikey olarak renk farkları var. Bunca sene sonra çalışması bile başarı ama bu sonucu alınca o kadar uğraştığıma üzülmedim değil. Yaptığım diğer testlerde özellikle renkli dosyalarda bu sorunun çok göze batmadığını ama hem yeni donanımlarla karşılaştırıldığında uzun kalan tarama süreleri hem de linux tabanlı işletim sistemleri haricinde çalıştırılabilecek ortamın olmaması (artık XP ve öncesi işletim sistemi kullanan yoktur diye düşünüyorum) kendisi ile ilgili umutlarımı yok etti.

Ha bu arada yukarıda bahsettiğim masaüstü bilgisayar maalesef Linux ile beklediğim performansı veremedi. Youtube’da bir video izleyeyim dediğimde CPU’nun %100 kullanım oranlarına çıktığını ve yer yer takılmalar yaşandığını gördüm. Hala işe yarar bir makina olduğunu düşünmekle beraber standart ev kullanımı için ömrünü tamamladığı aşikar.

Çok üzülüyorum lan böyle teknik olarak çalışabilen cihazların kullanılmaz hale geldiğini görünce.

Reklamlar

2 responses to “Bir Ayağı Çukurda Teknolojiyi Diriltme Çabaları

 1. hami özgüroğlu 10 Ekim 2017, 21:53

  acaba bu blogun sahibi ortalarda mı bilemem. 4 sene olmuş da bu anakart bana lazım oldu. bana satar mısın? hediye de makbuldur:D yolgezer74@gmail.com adresim.

  • beserb 10 Ekim 2017, 22:47

   Blog aktif değil ama sahibi ortalarda :) Kasayı yazıyı yazdığım sene satmıştım. Duruyor olsa seve seve hediye ederdim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: